• Kategoria: Działalność
  • Opublikowano: niedziela, 06 listopad 2016 18:24

Według dokumentacji archiwalnej początki istnienia Szkoły Podstawowej sięgają końca XIX wieku i wiążą się z działalnością Szkoły im. Św. Elżbiety. W roku 1950 po likwidacji tej placówki szkoła działała jako 11-latka i nosiła imię Marii Konopnickiej.

W roku 1958 zapadła decyzja administracyjna rozdzielenia dotychczasowej "jedenastolatki" na dwie jednostki oświatowe: II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej i Szkołę Podstawową nr 7 z tą samą patronką.

Tak więc w roku szkolnym 1958/59 w wyniku reformy oświaty stała się żeńską 7-klasową szkołą podstawową. Ze względu na zwiększającą się liczbę uczniów (liczy ich wówczas 421) lekcje odbywały się nie tylko przy ulicy Żeromskiego, ale także na drugim piętrze szkoły nr 13 przy ulicy Jagiellońskiej 63. Placówką kierowała wówczas pani dyrektor Zofia Pełzowa. Po niej na krótko (4 miesiące) rządy obejmuje Pani Stanisława Czajkowska, a następnie podinspektor szkolny Kazimierz Michniewicz (1,5 roku).

W 1962 roku nastąpił przełom w historii szkoły, kiedy w ramach programu „1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego” rozpoczęto budowę nowego budynku. Nad pracami budowlanymi czuwa Społeczny Fundusz Budowy Szkół.

1 września 1964 roku w 25 rocznicę wybuchu II wojny światowej wmurowany zostaje akt erekcyjny pod budowę szkoły, zaś 15 grudnia 1965 roku oddano do użytku budynek szkolny przy ul. Bieruta. 16 stycznia 1966 roku następuje uroczyste otwarcie szkoły. Otrzymała ona imię Obrońców Pokoju. Na te czasy, była to wspaniała, urzekająca swoją świetnością tysiąclatka. Funkcję kierownika szkoły objęła Pani Maria Muzyczka. Placówka została przekształcona z żeńskiej na koedukacyjną. Liczyła wówczas 14 oddziałów, w których uczyło się 452 uczniów.

Rok szkolny 1966/67 przyniósł zmiany organizacyjne. „Siódemka” przekształciła się z 7-latki w 8-letnią szkołę podstawową. Naukę rozpoczynało już 703 uczniów.

W 1970 roku nastąpiła zmiana na stanowisku kierownika szkoły. Na miejsce p. M. Muzyczki władze Kuratorium Oświaty mianowały panią Janinę Kosecką, która piastowała tę funkcję do 1976 roku. W „siódemce” zorganizowała szczep harcerski i zainicjowała praktyczne szkolenie nauczycieli.

1 września 1976 r. stanowisko dyrektora szkoły objął mgr Edward Sawicki i pełni tę funkcję nieprzerwanie do 2007 roku. Za jego kadencji szkoła cieszyła się wysokim poziomem nauczania i wychowania. Dzięki staraniom dyrektora placówka została rozbudowana i zmodernizowana. Zyskała dodatkowe sale lekcyjne, węzeł żywieniowy, szatnię i nowoczesny system ogrzewania.

7 maja 1977 roku szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski, a w 1985 roku za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze sztandar Szkoły odznaczono Złotą Tarczą Herbową miasta Nowego Sącza.

Przeprowadzona w roku szkolnym 1999/2000 reforma oświatowa spowodowała zmiany organizacyjne. Zwiększyła się liczba uczniów do 1184 uczących się w 46 oddziałach. Stało się tak, z powodu likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 przekształconej w Gimnazjum nr 3, z której przejęto uczniów ostatnich klas. Obecnie w wyniku reformy Szkoła Podstawowa nr 7 jest szkołą sześcioklasową.

W 2007 r. na dyrektora szkoły został wybrany mgr inż. Mariusz Horowski. Udało mu się sfinalizować starania poprzedniego dyrektora E. Sawickiego o termomodernizację budynku szkolnego. Prace trwały od sierpnia 2007 r. do 23 listopada 2007 r. W rok później staraniem dyrektora szkoła wzbogaciła się o wielofunkcyjne boisko ze sztuczną nawierzchnią o pow. 1170,00m2.