CODE WEEK - Europejski Tydzień Kodowania w naszej szkole

CodeWeek jest częścią Europejskiego Festiwalu Kodowania, w którym bierze udział 50 krajów, w tym Polska. Nasza szkoła, w związku z wdrażaną innowacją: Myślę, doświadczam, koduję realizowaną przez panie: Renatę Komurkiewicz i Anetę Liber-Dębicką, aktywnie włączyła się  do akcji i tym samym zaistniała na europejskiej mapie wydarzeń Tygodnia Kodowania: CodeWeek 2018!

Z tej okazji (od 6 do 21 października 2018) część uczniów naszej szkoły stawiała pierwsze kroki w świecie kodowania. W trakcie warsztatów, uczniowie poznawali różne sposoby kodowania offline z użyciem mat edukacyjnych, puzzli, kolorowych kubeczków, quizów i  małych robotów. Duża uniwersalność kodowania pozwoliła wprowadzić jego elementy do zajęć z zakresu edukacji matematycznej, językowej, artystycznej czy  nawet ruchowej. Wplatając kodowanie do zajęć dydaktycznych uatrakcyjniamy je i podnosimy ich efektywność. Kształtujemy również miękkie kompetencje, które niezależnie od tego, jaki zawód wybiorą w przyszłości uczniowie, pozytywnie wpływają na ich rozwój i posiadane umiejętności. 

Poprzez proste zabawy na logiczne myślenie, tworzenie tras i kodów, które musiał odczytać i pokonać Ozobot, dzieci aktywnie uczyły się podstaw programowania, rozwijając przy tym kreatywność, algorytmiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów i umiejętność pracy w zespole. Przygoda z Ozobotami dostarczyła im wielu radości, wzbudziła zainteresowanie i dała początek przygotowaniom do wyzwań XXI wieku.

Podczas organizowanych wydarzeń uczniom towarzyszyli wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu Zaraźliwi Pomocnicy działający pod opieką pani Kingi Zwolenik i Kamili Cichorczyk.