Nasza lokalizacja

Znajdź nas!

LOGOWANIE UŻYTKOWNIKA

Plan lekcji
Podział godzin od 28.01.2019
Dziennik elektroniczny
Konkursy przedmiotowe
Rekrutacja 2019/2020

Żywa lekcja współczesnej historii

  • Kategoria: Aktualności
  • Opublikowano: piątek, 02 luty 2018 21:34

Dnia 24 stycznia 2018 r. gościem naszej szkoły był Pan Leszek Zegzda - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego. Odwiedził nas jako działacz opozycji w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.

Opowiadał nam m.in. o tym jak się trudno żyło w czasach komunizmu oraz jak długo trzeba było stać w kolejkach po rzeczy codziennego użytku. W tamtych czasach w sklepach był tylko ocet i zapałki. Pan Leszek opowiedział nam również o swojej opozycyjnej działalności, w którą zaangażował się jako student Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pokazywał zdjęcia i pamiątki z tamtych czasów - swoją czapkę studencką, biało-czerwoną opaskę, różne wydawane nielegalnie w ówczesnych czasach ulotki i dokumenty m.in. dokument, który świadczył o przeszukaniu przez SB jego mieszkania. Pokazywał nam też list od swojej żony, który komuniści tak jak każdy list w stanie wojennym musieli przeczytać i opatrzyć pieczątką „ocenzurowane” . W 2016 r. za swoją działalność o wolną Polskę odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności, który to również mogliśmy zobaczyć.

Słuchaliśmy wspomnień Pana Leszka Zegzdy z dużym zainteresowaniem. Na koniec zadawaliśmy pytania, na które nasz gość wyczerpująco odpowiadał. Pytaliśmy m.in. o to co zostało z idei „Solidarności” z lat 80-tych, co zadecydowało, że podjął działalność opozycyjną przeciwko władzy komunistycznej, o Nagrodę im. Jana Pawła II Veritatis Splendor, której był pomysłodawcą.

Spotkanie, w którym uczestniczyli uczniowie klas VIIa, c, d oraz klasy VIa było bardzo pouczające. Była to żywa lekcja współczesnej historii naszego kraju.

Julia Batiuszczak kl. VIa

Kalendarz

środa, 20.02.2019 r.
14:00 | Zabawa karnawałowa kl. IV-VI
środa, 20.02.2019 r.
16:30 | Zabawa karnawałowa + bal sportowca kl. VII, VIII i gimn.

Certyfikaty

Jak zalogować się do e-dziennika


Rusza rekrutacja do projektu konkursowego „Małopolskie Talenty – Szkoła Podstawowa – Powiat ...
O egzaminie Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ...

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 7 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Obrońców Pokoju

 Grota-Roweckiego 15, 33-300 Nowy Sącz
 18-442-01-17
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 www.siodemka.edu.pl

 Królowej Jadwigi 29, 33-300 Nowy Sącz
 18-442-38-69
 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 www.gim3ns.pl

Inspektor Ochrony Danych Osobowych
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.