Wycieczka klas ósmych do Auschwitz-Birkenau

• Opublikowano: poniedziałek, 18 październik 2021 19:26

5 października wszystkie klasy ósme odbyły wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Było to bardzo istotne dla nas wydarzenie. Każdy chociaż na chwilę ucichł, widząc z okna autokaru mury tego cmentarzyska. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa stanęliśmy przed bramą, przez którą przeszło miliony zabitych w tym miejscu ludzi. „Arbeit macht frei” – praca czyni wolnym. Znaczenie ironicznego napisu aż kipi okrucieństwem. Niestety w obozie praca nie uwolniła nikogo. Szliśmy tą samą ścieżką co miliony więźniów co jakiś czas wchodząc do niektórych baraków. W jednym z nich znajdowały się prywatne rzeczy dorosłych i dzieci torturowanych i zabijanych w Auchwitz. Walizki, protezy, okulary, wazy. Jedne czarne, pogięte oprawki reprezentują jedno życie zakończone wyłącznie przez bestialstwo człowieka. Te wydarzenia nigdy nie powinny mieć miejsca, między tymi murami nie powinno być cmentarza, okazuje się jednak, że jesteśmy w stanie z pełną świadomością stworzyć piekło dla kogoś innego. Zapamiętamy tę lekcję na długo, ale to dobrze, ku przestrodze.

Marta Puchowska 8D